Adwokat i prawnik – czy mogą być od siebie zależni?

Jeżeli adwokat i prawnik nawiążą współpracę i założą razem kancelarię prawniczą – wtedy owszem, są od siebie zależni. Prowadząc razem działalność obie osoby muszą przekazywać sobie wszystkie niezbędne informacje, które dotyczą efektów współpracy. Ponadto, wszelakie problemy jakie wynikną w czasie udzielania jakichkolwiek porad prawniczych – są one obciążające dla dwóch osób. Zarówno prawnik jak i adwokat ponoszą konsekwencje wszystkich nieprzyjemnych sytuacji związanych z  problemem, jaki wystąpił. Adwokat może także zatrudnić prawnika w swojej kancelarii, wtedy można mówić o tym, że ów prawnik jest od tego momentu zależny od adwokata – swojego pracodawcy.

Jak zostać dobrze usytuowanym adwokatem/prawnikiem?

Dobrze usytuowany prawnik czy adwokat wiele może zawdzięczać swojemu uporowi w dążeniu do celu. W tym przypadku liczy się także talent i zawzięcie. Adwokatem jest znacznie trudniej zostać niż prawnikiem, więc gdy skończy się wreszcie wiele lat studiów – adwokat musi zapracować na kolejny sukces jakim jest otrzymanie wysokiego stanowiska w swoim zawodzie. Zewsząd wiadomo, że w uzyskaniu dobrej posady bardzo mogą nam pomóc dobre i ważne znajomości. Posiadanie odpowiedniego do naszych możliwości stanowiska jest trudne, lecz możliwe do osiągnięcia. Trzeba stale wykazywać się i prezentować swoją wiedzę i podejście jak najlepiej.

Czego nie może zrobić adwokat a czego prawnik?

Adwokat nie może być zatrudniony. Jest on jedynie ‘’wynajmowany’’ do prowadzenia naszej sprawy i bronienia nas  w sądzie. Adwokat podlega kontroli ze strony nadzoru, jego kancelaria i jej funkcjonowanie jest stale sprawdzane. Adwokat nie może również wyjawić informacji wynikających z rozmów ze swoim klientem, ponieważ obowiązuje go specjalna tajemnica adwokacka. Co za tym idzie, w momencie wezwania na świadka adwokata, który w danym momencie prowadzi parę spraw – może spotkać się z odmową. Adwokat zobowiązany tajemnicą nie może występować jako świadek, żeby nie złamać swoich obowiązków. Prawnik natomiast nie może wziąć udziału w praktycznie żadnej sprawie jako nasz obrońca. Nie może on również nas reprezentować nawet w sądzie najniższej instancji. Istnieją oczywiście bardzo nieliczne wyjątki. Prawnik nie mający tak szerokich kompetencji co prawnik, nie może prowadzi wielu spraw.

Czy są sytuacje, w których możemy poradzić sobie bez ich pomocy?adwokat głogów

Oczywiście, jest parę spraw, w których możemy bez problemu poradzić sobie bez konieczności interwencji adwokata czy prawnika. Jedną z takich sytuacji jest rozwiązanie małżeństwa bez orzekania o winie. W tym momencie możemy poradzić sobie sami ni musząc nawet zasięgać porady prawnika. Nie jest konieczne posiadanie prawnika przy pisaniu różnych pism czy pozwów. Nie zawsze potrzebujemy pomocy prawnika czy adwokata, jednak jakiekolwiek problemy czy nasze wątpliwości są pierwszą oznaką, że z takowej pomocy powinniśmy w tym momencie skorzystać.