Finanse państwowe i urzędy

Budżet państwa to jedno z najważniejszych zagadnień świata finansów i jeden z największych powodów do obaw, zwłaszcza od momentu, gdy społeczeństwo dowiedziało się, że mamy do czynienia z dziurą budżetową, a dług publiczny nieustannie się powiększa. Często jednak taka sytuacja finansowa kraju ma związek z decyzjami politycznymi, więc nie mamy na to większego wpływu. Wiele osób krytykuje przede wszystkim rozrost kadry urzędniczej, a przecież miało być zupełnie inaczej.

1102931_87795612

W czasie wyborów wielu polityków podkreśla, że będą wprowadza redukcje w urzędach, jakie są studnią bez dna, jeśli chodzi o wydatki. Trudno też być zadowolonym z obsługi w takich miejscach. Obywatele często wskazują, iż urzędnicy zatrudniani są po prostu po znajomościach, więc rzeczywiście jest to większy problem i należy mieć to na uwadze. W ostatniej kadencji polskiego rządu miało dojść do znaczącej redukcji stanowisk urzędniczych. Później okazało się jednak, że nie tylko nie doszło do redukcji, ale jeszcze stanowiska zostały pomnożone. To irytujące, jeśli chodzi o publiczne finanse, zwłaszcza, iż zabiera się pieniądze chociażby szkołom czy szpitalom. Wydaje się jednak, że urzędnikom nigdy nic nie będzie zagrażało.

Dzisiaj urzędy publiczne to niestety wiele problemów finansowych i ogromne wydatki finansowane przez wszystkich obywateli. Urzędnicy wyjeżdżają na wiele delegacji, a jak się później okazuje, mają one charakter wypoczynkowy. Są szkoleni, dostają premie i dodatki, a także mają wiele innych przywilejów finansowych, a jakość i efekty pracy pozostawiają jednak wiele do życzenia. W związku z tym niestety system nie działa tak jak powinien. Finanse publiczne nieustannie się kurczą. Jeśli jednak brakuje funduszy na coś niezbędnego, to obywatele są obciążani na przykład kolejnymi podatkami. Warto więc przeanalizować sytuację finansową swojego kraju i zwrócić uwagę na stan ekonomiczny państwa, a wtedy na pewno wiele nam się wyjaśni. Niestety urzędy mają w tym swój ogromny udział i należy się nad tym zastanowić.