Jak i czy warto samemu rozliczyć podatek z Niemczech?

O ile osoby przebywające w Niemczech od dawna, doskonale wiedzą jak rozliczyć się z podatku u naszych zachodnich sąsiadów, o tyle ci, którzy wyjechali niedawno – mają z tym spory problem. Wówczas niezbędna jest pomoc. Oczywiście ogromną zaletą samodzielnego rozliczania się jest lepsze zaznajomienie z przepisami. Z reguły można też zaoszczędzić pieniądze.

Jednak biorąc pod uwagę możliwe błędy i ich konsekwencje, z początku lepiej nie ryzykować. Tym bardziej, że nawet niewielka pomyłka może nas sporo kosztować.

Co jest potrzebne do rozliczenia podatku z Niemiec?

W Niemczech zeznanie podatkowe można składać, aż do czterech lat wstecz. O ile oczywiście nie wystąpią jakieś szczególne okoliczności. Podstawowym i wymaganym dokumentem jest tu Besondere Lohnsteuerbescheinigung, będący odpowiednikiem polskiego PIT 11. Obowiązek wydania dokumentu ciąży na każdym pracodawcy. Musi on wystawić takowy najpóźniej do 28 lutego następnego roku podatkowego. Wyjątek stanowią pracodawcy zatrudniający ludzi i odprowadzający podatek ryczałtowo.

Co ważne, w niemieckim urzędzie skarbowym musimy wykazać absolutnie wszystkie dochody i świadczenia. Nie jest to traktowane, taj jak w Polsce. Na miejscu przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli nie pracujemy, nie wykazujemy dochodu. W Niemczech osoba niepracująca jest z góry traktowana, jako ta, która pobiera jakieś świadczenie. A z takowego trzeba rzecz jasna się rozliczyć.

Na samym dokumencie oprócz kwoty wolnej od podatku, możemy uwzględnić również kilka kosztów podatkowych. Do takich, które zapewniają zwrot podatku z pracy za granicą zalicza się koszt prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, koszty dojazdu do pracy, koszty dodatkowych ubezpieczeń, koszty ewentualnego leczenia i koszty szkoleń oraz kursów zawodowych

Czy w Niemczech można odzyskać 100% podatku?

Otóż, okazuje się, że tak. Bardzo istotną sprawą jest jednak to, żeby zrozumieć, że  aby cokolwiek dostać z powrotem, najpierw należy to zapłacić. Choć niemiecki fiskus okazuje się dość hojny, nie możemy liczyć na zwrot wyższy, niż wspomniane już 100%. Poza tym, kwota nie może być też wyższa, niż wysokość podatku uprzednio zapłaconego. Wyjątek od tej reguły stanowią naliczane w niektórych przypadkach odsetki.

podatki

Jak widać, niemiecki system podatkowy znacznie różni się od polskiego. Nic dziwnego, że ludzie którzy za zachodnią granicą przebywają dość krótko, całkowicie się w nim gubią. Na szczęście na rynku działają firmy z pomocą których jesteśmy w stanie odzyskać maksymalną kwotę, nawet jeśli sami mamy niewielkie pojęcie o obowiązujących w Niemczech zasadach.

By nie popełnić błędu przy zeznaniu, nie ponosić niepotrzebnych konsekwencji i obliczyć dla siebie maksymalny zwrot podatku, z całą pewnością warto zaufać specjalistom. Z czasem, gdy system podatkowy w Niemczech stanie nam się bliższy i bardziej przejrzysty, możemy pokusić się o samodzielnie wypełnianie deklaracji. Na to przyjdzie jednak odpowiedni moment. W swoim czasie.