Jak skutecznie odzyskać należne nam z odszkodowania pieniądze

Na początku kilka słów samym odszkodowaniu. Czym ono jest i w jakich przypadkach najczęściej jest wypłacane.

Definicja

Odszkodowanie to pieniężne zadośćuczynienie za poniesioną przez konkretną osobę szkodę, którą wyrządziła (lub ponosi za nią odpowiedzialność) inna osoba, podmiot prawny lub urząd. Co ważne odszkodowanie ma stanowić rekompensatę nie tylko za poniesioną z tytułu szkody, ale również pokryć wartość utraconych możliwych korzyści, które poszkodowany by otrzymał, gdyby nie wyrządzona szkoda.

Najpopularniejsze typy odszkodowań

  1. odszkodowania z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) – pobierane z ubezpieczenia osoby powodującej szkodę by naprawić zrekompensować skutki jej działania
  2. odszkodowanie z autocasco (AC) – ubezpieczenie samochodu przez negatywnymi skutkami jazdy, kradzieży, uszkodzenia auta
  3. odszkodowanie z ubezpieczenia na życie – należne rodzinie ubezpieczonego w przypadku jego śmierci
  4. odszkodowanie powypadkowe – należne ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi
  5. odszkodowanie od Skarbu Państwa – należne osobie, która udowodni negatywne skutki opieszałości, nadużycia, zaniechanie w działaniach urzędników państwowych
  6. odszkodowanie od banku – należne osobie, która udowodni pracownikowi banku działanie na jego szkodę (namawianie do niekorzystnej oferty finansowej, niedoinformowanie itd.)

Sytuacje wymagające pomocy

odszkodowania ŚwidnicaNiestety coraz częściej firmy ubezpieczeniowe stawiają poszkodowanego w sytuacji gdy musi on walczyć o uzyskanie należnego mu ubezpieczenia. Wiąże się to z chęcią firm ubezpieczeniowych do maksymalnej redukcji kosztów i podkręcenia wysokości zysków, ale ma negatywny wpływ na wizerunek firmy i na jakość  i komfort życia ubezpieczonego. O ile nie dziwi sprawdzenie sytuacji w przypadku wypłacania odszkodowania z ubezpieczenia na życie, o tyle sytuacja gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania z tytułu OC jest wysoce niekorzystna i niejednokrotnie zmusza poszkodowanego do sądowej walki.

Fakt, że korzystamy z usług firmy, która oferuje najtańsze OC nie dziwi. Przecież nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, skoro i tak nie my będziemy w razie czego z nich korzystać. Czasem jednak warto pomyśleć o innych osobach, które będą musiały korzystać z naszego OC w przypadku gdy spowodujemy wypadek i jakie będą mogły mieć one problemy z tego tytułu. Gdyby zastanowić się choć chwilę i wybrać firmę, która jest wypłacalna mniej byłoby sytuacji w których poszkodowany musi jeszcze oprócz tego, że zmagać się z trudną sytuacją w której się znalazł to jeszcze walczyć o odszkodowanie.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie większą szansę na wygranie sprawy w sądzie i mieć pewność, że nasza sprawa zostanie rozwiązana po naszej myśli dobrze jest skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, często takie rozwiązanie jest jedynym, które zapewni nam korzystne rozwiązanie naszej sprawy i zagwarantuje, że zdobędziemy należne nam odszkodowanie. Warto wybrać dobrą kancelarię prawniczą, która specjalizuje się w odzyskiwaniu odszkodowań, np. http://www.kancelaria-zawadzki.pl/odszkodowania/ ponieważ dzięki wyborowi najlepszej firmy, mamy większą szansę na uzyskanie pozytywnego rozpatrzenia naszej sprawy.