Jakie zadania i czynności wchodzą w skład usług księgowych?

Rozliczenia podatkowe

Każda firma i instytucja współpracuje z biurem rachunkowym lub zatrudnia własnego księgowego, który zajmuje się wszelkimi sprawami związanymi z rozliczaniem i pieniędzmi firmy. Jednak co dokładnie robi specjalista od księgowości? Z jakich usług można skorzystać, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym? Oto kilka najważniejszych informacji na temat tego, jakie czynności wykonują księgowi dla swoich klientów.

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Księga rachunkowa to zbiór danych dotyczących obrotów, sald, a także aktywów i pasywów danej firmy. Jest ona podzielona na kilka części i musi być prowadzona regularnie oraz skrupulatnie. To na jej podstawie sporządzane są, na przykład, sprawozdania finansowe. Również dzięki niej firmy są w stanie na bieżąco kontrolować stan finansowy firmy, porównywać aktualne wyniki do wyników z innego miesiąca bądź roku. Niektóre firmy zajmują się prowadzeniem księgi same, a inne wybierają do tego specjalistów z biur rachunkowych, którzy znają specyfikę tego zajęcia.

Rozliczenie podatkowe

 

Obliczanie podatku

Każda osoba zajmująca się rachunkowością danej firmy jest również odpowiedzialna za obliczanie należnego podatku. Wie ona, który podatek obowiązuje danego klienta i jak go poprawnie rozliczyć. Oprócz tego usługi księgowe obejmują również pomoc specjalistów podczas kontroli podatkowej w firmie oraz kontaktowanie się z urzędem podatkowym w razie potrzeby. Dobra znajomość przepisów pozwala księgowym na rozwiązywanie spraw podatkowych szybko i efektywnie. Kwestie podatkowe są niezwykle ważne przy pracy z klientem specjalistycznym, np. rachunkowości firm transportowych oraz budowlanych jest specyficzna, dlatego też warto zaufać firmom, które się w tych dziedzinach specjalizują.

Prowadzenie KPiR

Do usług księgowych wlicza się również prowadzenie KPiR, czyli księgi przychodów i rozchodów. Jest to miejsce, w którym zapisywane są wszystkie przychody podlegające pod daną działalność, a także jej koszty różnorodnych prac mających na celu rozwój firmy oraz wszelkie wydatki firmy, zarówno na bieżące materiały, jak i na inwestycje. Warto wiedzieć, że księgę tę mają obowiązek prowadzić zarówno spółki jawne, partnerskie i cywilne, jak i osoby fizyczne, które mają przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który z kolei nie jest objęty ryczałtem. Warto pamiętać, że księgi te należy prowadzić na bieżąco i dokładnie, ponieważ są one niezbędne do późniejszego obliczenia należnego podatku dochodowego.

Skarbonka oszczędzanie

Sprawozdanie finansowe

Osoba księgowa odpowiadająca za kwestie finansowe zajmuje się również sporządzaniem sprawozdań finansowych. Niezbędne są do ich przygotowania księgi rachunkowe, o których pisaliśmy na początku artykułu. Co ważne, sprawozdanie to powinno być zazwyczaj sporządzone przez osobę, która zajmowała się księgami rachunkowymi. Co znajduje się w takim sprawozdaniu finansowym? Jest ono przedstawieniem aktualnej sytuacji finansowej firmy. Sprawozdanie to przygotowuje się zazwyczaj wówczas, kiedy zamyka się jedną księgę rachunkową, a otwiera kolejną na nowy okres. Dlatego w każdym takim dokumencie pojawiają się informacje na temat zysków i strat firmy, a także na temat rozliczeń i inwestycji, które miały miejsce w danym okresie.

Rejestry VAT

Księgi podatku VAT

Nawiązując współpracę z księgowymi, można dołączyć do ich obowiązków również prowadzenie rejestrów VAT oraz sporządzanie niezbędnych deklaracji VAT. Chodzi tutaj o przygotowywanie informacji na temat bieżących zakupów, a także późniejsze rozliczenie podatku za nie. Te i inne usługi księgowe wykonywane są przez profesjonalnych specjalistów od rachunkowości, którzy znają aktualne przepisy i mają doświadczenie w rozliczaniu i sporządzaniu licznych dokumentów dzięki współpracy z różnymi klientami. Biuro rachunkowe wie również, z jaką instytucją należy się skontaktować w poszczególnych sprawach związanych z finansami firmy, dlatego warto nawiązać współpracę z biurami, aby oszczędzić sobie czas i mieć pewność, że wszystkie formalności będą załatwione.