Kupno mieszkania w Szczecinie – oferta biura nieruchomości

Rynek nieruchomości w Szczecinie, zdecydowanie od kilku lat przeżywa swój rozkwit. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się małe, dwupokojowe mieszkania do 50m kw. To lokale, nad którymi, pochylają się również inwestorzy poszukujący mieszkań na wynajem. Jak mówią eksperci, Szczecin jest miastem, w którym wyraźnie wyczuwało się niedobór mieszkań. Sytuacja ta zaczęła się jednak prężnie zmieniać po 2016 roku, kiedy z roku na rok, wydawano coraz więcej pozwoleń na budowę. Szczecin na tle innych miast prezentuje się, jako miejsce o stosunkowo przystępnych cenach i raczej nie jest zapraszany do zestawień najdroższych miast do życia. Cieszy to zarówno kupujących, jak i deweloperów, którzy coraz bardziej skorzy są do inwestowania w szczeciński rynek nieruchomości.

Co kształtuje cenę nieruchomości?

Rynek nieruchomości cechuje się niezwykle dużą zależnością od gospodarki kraju i jej aktualnej kondycji. Oferowane ceny kształtowane są w wyniku: wysokości zaciąganych kredytów hipotecznych, rządowych programów mieszkaniowych, stóp procentowych, decyzji banków i preferencji konsumentów.

Na początkową, bazową cenę mieszkania ma ponadto wpływ deweloper i jego przedsięwzięcia, jakie podjął w związku z postawieniem danego budynku, czy osiedla. Były to: cena materiałów, dostęp do działki budowlanej, cena gruntu, koszt planów przestrzennych i regulacje prawne.

Jak kształtują się ceny mieszkań w Szczecinie?

Średnia cena mieszkania w Szczecinie wynosi 330 000 zł. W ciągu ostatniego półrocza najlepszym miesiącem na kupno mieszkania był okres od stycznia do marca, kiedy to ceny zaliczyły chwilowy spadek. Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy ceny podskoczyły do góry, by na powrót wraz z nadejściem jesieni, ponownie delikatnie spaść. Jedną z najbardziej popularnych dzielnic miasta, jest obejmujące jego południowo-wschodnią część Prawobrzeże.

To obszar, który obejmuje administracyjnie aż 11 osiedli. Według danych z 2015 roku jest tu zameldowanych 82 450 osób. Dzielnica cieszy się zainteresowaniem dzięki swojemu położeniu wzdłuż rzeki Regalicy. Z niemalże każdej strony otulają ją liczne tereny zielone, które niewątpliwie stanowią ogromny atut tej części miasta. Przeglądając oferty biur nieruchomości, najczęściej możemy natknąć się na mieszkania dwupokojowe i kawalerki.

Lokal o bardzo wysokim standardzie, 2-pokojowy, z powodzeniem możemy kupić za 300 000 zł. Natomiast mieszkania o standardzie bardzo dobrym i częściowo urządzone o powierzchni 35m2 (2-pokoje), na rynku wtórnym oferowane są za niewiele ponad 220 000 zł. Według informacji ze strony biura nieruchomości Mapa, oferty mieszkań większych – 4-pokojowych, wraz z częścią mebli kształtują się na poziomie 400 000 zł.

Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych dużych polskich miast, oferty mieszkań z rynku pierwotnego, niewiele odbiegają od tych z drugiej ręki. Lokal w stanie deweloperskim, 3-pokojowy (58m2), z powodzeniem możemy zakupić w cenie około 330 000 zł. Ceny, które znacznie przekraczają 400 000 zł, zazwyczaj dotyczą oferty 5-pokojowych mieszkań z rynku pierwotnego. Mieszkania prawobrzeżne są bardzo atrakcyjne, a oferowana za nie cena, w pełni adekwatna do położenia, atutów nieruchomości, jak i całego rynku szczecińskiego. Jak więc znaleźć atrakcyjne mieszkanie w Szczecinie w pięknej dzielnicy Prawobrzeże?

Warto na początku samemu przejrzeć oferty sprzedaży, które oferują zarówno osoby prywatne, jak i biura nieruchomości. Niewątpliwie nieoceniona będzie pomoc doradcy, który w późniejszym etapie kupna, może okazać się niezbędny.  Nieruchomości w Szczecinie cieszą się coraz większym zainteresowaniem, również wśród osób przyjezdnych, które upatrują w lokalnym rynku, szansę na trafną inwestycję.