Na co wydajemy?

Finanse domowe to indywidualna sprawa każdej osoby czy też całej rodziny. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne prawidłowości, z jakimi mamy do czynienia w takiej sytuacji. Okazuje się, że styl wydatkowania pieniędzy w większości polskich rodzin jest dość podobny. Oczywiście charakteryzuje nas dość duży rozmach finansowy, mniej za to myślimy o przyszłości. Nasza postawa jest także głównie roszczeniowa, uważamy, że wszystko powinno nam zapewnić państwo, także emerytury, a przecież w założeniach jest to tylko dodatek. Sami powinniśmy zatem zadbać o swoją przyszłość i należy to zrobić najlepiej jak najszybciej, a wiele będziemy mogli na tym zyskać.

231324

Wydajemy pieniądze głównie na potrzeby konsumpcyjne. Jest to doskonale widoczne przed świętami. Okazuje się, że na święta wiele rodzin nawet zaciąga kredyty, by sfinansować wymarzone wydarzenie. Obowiązuje zatem zasada: zastaw się, a postaw się i oczywiście staropolska gościnność. Warto jednak pamiętać, że takie zobowiązanie trzeba będzie później spłacać, czasami nie tylko przez rok, ale nawet dłużej. Na taki cel najczęściej zaciągamy pożyczki w instytucjach para bankowych, gdzie odsetki są ogromne, więc rzeczywiście trudno potem wyrwać się z takiego zadłużenia. Należy zatem koniecznie wziąć to wszystko pod uwagę, a będziemy mogli wiele na tym zyskać i zapewnić sobie to, co dla nas najbardziej korzystne.

Wydajemy spore kwoty również na remonty czy na samochód, a także na meble, sprzęty i wyposażenie domu. Zazwyczaj jednak nie jest to gotówka czy oszczędności, ale zakupy finansujemy z zaciągniętych pożyczek, więc należy wziąć to wszystko pod uwagę, a będziemy mogli zapewnić sobie odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Niestety często nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie takiej płynności finansowej, jaka jest nam potrzebna i okazuje się, że wpadamy w spiralę zadłużenia, a to już nie jest zbyt dobra sytuacja. Należy zatem jednak rozsądnie podejść do swoich wydatków, zwłaszcza, że wiele z nich nie są nam niezbędne, a przynajmniej mogą poczekać, aż sami zbierzemy odpowiednią kwotę.