Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że coraz więcej firm poświęca uwagę CSR. Jednym ze sposobów na poprawę jakości środowiska i zdrowia ludzi jest zastosowanie biomateriałów. Gdzie warto wykorzystać takie opakowania?
CSR i co dalej?
Społeczna odpowiedzialność biznesu (z ang. Corporate Social Responsibility), czyli w skrócie CSR. Jest to strategia zarządzania, której celem jest prowadzenie przez przedsiębiorstwo działań zorientowanych na poprawę jakości środowiska. Wśród działań CSR wyróżnia się między innymi dobrowolne uwzględnianie aspektów środowiskowych i interesów społecznych. Jednym z przykładów zastosowania CSR w praktyce jest stosowanie opakowania z biomateriałów do swoich produktów.
Biomateriał – innowacyjny materiał opakowań?
Biomateriał to odpowiedź na stałe poszukiwania przez producentów najlepszego rodzaju opakowania na swoje produkty. Jednym z nich są opakowania z biomateriałów, które chociaż obecnie stosowane na niewielką skalę, to zaczynają zyskiwać popularność. Głównie dlatego, że są materiałem, który można poddać recyklingowi. Ponadto biomateriał jest biodegradowalny.
Zastosowanie biomateriału
Biomateriałem określa się materiał wykorzystywany do produkcji opakowań produktów, który jest bardziej bezpieczny dla środowiska niż popularne opakowania plastikowe.
Z biomateriału produkuje się bowiem nie tylko opakowania, ale też urządzania i inne elementy mające bezpośredni kontakt z ludzkim organizmem i jego narządami. Czy wiesz, że z biomateriału powstają między innymi implanty?
Biomateriał jako tworzywo
Opisując opakowania z biomateriału należy wskazać na rozróżnienie, jakim jest podział biotworzyw. Dzieli się je ze względu na pochodzenie i ze względu na biodegradowalność, co ma szczególnie duże znaczenie w kontekście ochrony środowiska. Biotworzywa powstają z odnawialnych surowców – może to być zarówno trzcina cukrowa, skrobia, jak i ropa naftowa.
To niezwykle ważne, aby o tym wiedzieć i umieć rozróżnić biotworzywa. Opakowania z biomateriałów mogą więc powstać z materiałów pochodzenia naturalnego, jak i z biodegradowalnego plastiku i takie materiały też określa się jako biotworzywa.
Bio opakowanie – zalety stosowania
Główną zaletą opakowań z biomateriałów jest biodegradowalność, czyli łatwość i szybkość rozkładu. Chociaż jednocześnie oznacza to, że opakowania takie mogą być mniej trwałe, łatwiej ulegać zniszczeniom itd. nie znaczy to, że są mniej chętnie wybierane.
Klienci lubią wybierać produkty, które są zgodne z uznanymi na całym świecie kryteriami zrównoważonego rozwoju. Opakowania z biomateriałów można stosować do przechowywania:
- żywności (np. warzyw, owoców, słodyczy, jajek),
- leków,
- dań gotowych,
- przedmiotów codziennego użytku (worki na śmieci, chemia gospodarcza)
- i innych produktów.
Wykonane z biomateriałów opakowania dostępne obecnie w sklepach to także popularne siatki na zakupy.
Pułapki opakowań z biotworzyw
Trzeba podkreślić, że biotworzywa do zdradliwa grupa opakowań, ponieważ niektóre z opakowań mogą być niepodatne na rozkład. Wśród takich opakowań można wymienić np. opakowania bio-PP lub bio-PET, ponieważ zachowują się podobnie do innych tworzyw sztucznych. Chociaż możliwe jest wytworzenie opakowania z biotworzywa pochodzenia syntetycznego, to głównie są to opakowania z materiałów naturalnych. Aby mieć pewność, że opakowania są bezpieczne warto sprawdzać posiadane certyfikaty. Wyznacznikiem jakości jest między innymi ISCC PLUS, czyli certyfikacja biomateriałów.