Opłaty w ZUS

Finanse firmy są nierozerwalnie związane z opłatami ZUS. Jest to jednak dość spore obciążenie dla każdego przedsiębiorcy, więc nie jest też dziwne, że pojawiają się długi względem tej instytucji. Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z sytuacją ogłoszenia amnestii na część tych długów względem ZUS. Dzisiaj najnowsze statystyki wskazują na to, że coraz więcej przedsiębiorców regularnie płaci swoje składki. Dzięki temu sytuacja znacznie się poprawiła. To prawdziwy przełom, zwłaszcza, że wiele osób uważa, iż tego rodzaju opłaty są zupełnie niepotrzebne.

5

Opłacenie pełnego ZUS-u obecnie to ponad tysiąc złotych. Zarówno dla małych, średnich, jak i dużych firm jest to ogromne obciążenie, więc rzeczywiście należy wziąć to wszystko pod uwagę w takim momencie, a będziemy mogli zrozumieć, w jak trudnej sytuacji się znajdują. Nawet zapewniając pracownikowi najniższą pensję, drugie tyle należy wpłacić do ZUS-u, a więc jest to całkowicie nieopłacalne dla właściciela. Stąd często pojawiają się umowy o dzieło czy zlecenie, gdzie nie trzeba opłacać składek albo są one znacznie mniejsze. Warto więc mieć to wszystko na uwadze w takiej sytuacji.

Jeśli dopiero zakładamy firmę, można skorzystać z lepszych warunków finansowych i wybrać składkę preferencyjną. Wtedy płacimy cała składkę zdrowotną, jaka jest zawsze niezmienna, ale za to pozostałe opłaty są mniejsze. W związku z tym łatwiej jest swój biznes rozwinąć. Taką składkę można opłacać jednak wyłącznie przez dwa lata. Preferencyjna oznacza jednak jedynie warunki finansowe. Mimo opłacania składki okazuje się, że nie jest ona wliczana chociażby w prawo do urlopu, zwolnienia czy stażu pracy. W związku z tym nie zawsze jest to rzeczywiście najlepsze rozwiązanie swojego problemu i należy mieć to na uwadze. Finanse firmowe to sporo wydatków, zwłaszcza, że oprócz składek ZUS, należy jeszcze opłacać sporo różnych podatków. Dlatego właśnie sytuacja przedsiębiorców w naszym kraju nie jest zbyt kolorowa i należy sobie to uświadomić. Wiele osób chciałoby w ogóle zlikwidowania owych składek.