Pracodawca w Wielkiej Brytanii – zobacz co musi znaleźć się w kontrakcie dla pracownika

Polscy pracodawcy coraz częściej przenoszą swoją działalność do Wielkiej Brytanii. Tam naturalnie muszą zmierzyć się z problematyką brytyjskiego prawa, to jest przepisów, wymagań, obostrzeń oraz wszelkich prawidłowości, według których można lub nie można dokonać pewnych czynności. Rejestracja pracownika w Wielkiej Brytanii wymaga od pracodawcy dokładnego prześwietlenia brytyjskiego prawa, co będzie bardzo korzystne dla właściwego oraz optymalnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś przedsiębiorcom sprawdź ile musisz minimalnie zapłacić pracownikowi – różne stawki dla pracowników w różnym wieku. Sprawdź czy przyszły pracownik nie znajduje się w rejestrze osób karanych, zobacz czy ma pozwolenia, zarejestruj go oraz swoją firmę w odpowiednich urzędach a także nie nie zapomnij o kontrakcie. Więcej na temat wymagań w stosunku do rejestracji pracowników tutaj.

Kontrakt dla pracownika w UK – co musi się w nim znaleźć?

Zapewne zastanawiacie się czym różni się kontrakt od umowy w Polsce? Otóż generalnie jest to to samo, pod różnymi nazwami, aczkolwiek w przypadku Wlk Brytanii prawo wydaje się być bardziej zaostrzone, natomiast wymogi są częściej sprawdzane przez inspektorów. Zobaczcie co musi znaleźć się w kontrakcie.

Rejestracja pracowników w UK - co należy zrobić?

Pisemne oświadczenie o zatrudnieniu pracownika przekazuje się mu, jeśli ten zatrudniony jest dłużej niż miesiąc. Muszą znaleźć się w nim różnorodne dane dotyczące wszystkiego tego co związane jest z pracą. I tak pracodawca musi tam zamieścić nazwę firmy, jej adres, opisać rodzaj pracy oraz rodzaj czynności, które będą lub mogą być realizowane przez nowego pracownika, należy także napisać o dniu zatrudnienia, wymiarze godzinowym, możliwości godzinowych pracy – np. system trzyzmianowy, praca w sobotę oraz w niedzielę czy praca w nienormowanym lub ponadwymiarowym systemie godzinowym. Pracownik musi mieć także udokumentowaną łączną liczbę tygodni wolnego w ciągu roku – co w wielkiej Brytanii wynosi to 5,6 tygodnia i jest to urlop płatny. Mowa wym wypadku o pracy od poniedziałku do piątku czyli 5 dni w tygodniu. Pracodawca musi w kontrakcie dla pracownika napisać także o miejscu pracy oraz możliwym ulokowaniu go w innych miejscach, np. wyjazdy służbowe, delegacje, obowiązki służbowe w różnych miejscach miasta, regionu, hrabstwa, kraju. Znajdą się tam także informacje o wyjazdach zagranicznych. W przypadku podróży zagranicznych należy wpisać informacje o miejscu pracy, czasie pracy, wielkości podwyższonej pensji, dodatkowych benefitach z tytułu pracy w innym kraju, warunków powrotu do Wielkiej Brytanii. Wszystkie te informacje pracodawca zamieszcza w kontrakcie tylko wtedy, kiedy pracownik przebywać za granicą ma dłużej niż 1 miesiąc.

Jakie informacje nie muszą znajdować się w kontrakcie dla pracownika w Wielkiej Brytanii?

Procedura dotycząca chorobowego – ile pracodawca zapłaci. Procedura zwolnienia dyscyplinarnego lub postępowanie w przypadku kar, nagan i tak dalej. Nie jest wymagane również zamieszczenie informacje dotyczących procedury składania skarg.