Outsourcing IT – kto powinien z niego skorzystać?

W dzisiejszych czasach powstaje coraz to więcej nowych rozwiązań dla małych i dużych przedsiębiorstw, które w różnoraki sposób pomagają im funkcjonować na rynku. Jednym z takich rozwiązań jest outsourcing IT i choć jego nazwa brzmi dość skomplikowanie, to jest to naprawdę usprawniająca pracę metoda, o czym za chwilę się przekonamy.

Na czym polega outsourcing IT?

Na wstępie warto się zastanowić czym właściwie jest outsourcing IT. Za tą nazwą kryje się zatrudnienie zewnętrznej firmy lub konkretnego pracownika z branży IT, czyli informatycznej, by spełniał konkretne zadania danego przedsiębiorstwa związane ogólnie z cyfryzacją firmy. Outsourcing cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością, gdyż jest to świetny sposób korzystania z zewnętrznych środków, by realizować zamierzone cele. W odniesieniu do IT jest to więc korzystanie z usług informatycznych specjalistów zwłaszcza w tych miejscach, gdzie wiedza odnośnie działań systemów technologicznych jest znikoma. 

Kto może korzystać z outsourcingu?

Takimi miejscami z niezbyt dobrze rozwiniętą wiedzą na temat IT są zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, które na co dzień zajmują się działaniami w innych branżach, ale na potrzeby rozwoju działalności korzystają z technologii. Odnosi się to zwłaszcza do firm, które w składzie swojego personelu nie posiadają działu IT, czyli wykwalifikowanych informatyków i programistów.

Z outsourcingu może więc skorzystać każdy, komu zależy na jak najlepszym zarządzaniu swoim biznesem i każdy, kto nie ma problemu, by część zadań firmy powierzyć zewnętrznym usługodawcom. 

W jakich branżach sprawdza się outsourcing IT?

Na logikę biorąc, outsourcing jest potrzebny wszędzie, gdzie pojawiają się cyfryzacyjne metody prowadzenia firmy, czyli w branżach zarówno w branżach handlowych, turystycznych, jak i rozrywkowych. Najczęściej korzystają z niego jednak przedsiębiorcy handlowi z zakresu budowlanego, odzieżowego, medycznego czy spożywczego. Aczkolwiek tak naprawdę ciężko jest w dzisiejszych czasach stwierdzić, gdzie outsourcing nie będzie przydatny i chyba tylko w samej branży IT, gdzie specjalistów w tej dziedzinie jest na tyle, że nie potrzebują dodatkowej pomocy z zewnątrz. 

Jakie usługi oferuje outsourcing IT?

W tej kwestii pole również jest bardzo duże, ale za to można wymienić najpopularniejsze zadania, jakie otrzymują od firm usługodawcy outsourcingu i są to:

 • Ochrona danych osobowych w sieci 
 • Obsługa aplikacji 
 • Utrzymanie infrastruktury informatycznej w firmie 
 • Wprowadzenie księgowości do systemu 
 • Pomoc techniczna w razie awarii sprzętu, aplikacji czy strony internetowej
 • Tworzenie strony internetowej 
 • Przeprowadzanie audytów sprzętów i urządzeń 

Warto jednak dodać, że to, z czym pracodawca zgłosi się do firmy IT, może dotyczyć zupełnie innych obowiązków, np. wyszkolenia pracowników w zakresie informatycznym. Dlatego też kwestia oferowanych usług w zakresie outsourcingu różni się w zależności od danych usługodawców. 

Jakie są zalety korzystania z outsourcingu IT?

Za tak dużą popularnością tego rozwiązania idzie szereg zalet, jakie daje ono przedsiębiorcom. Wśród tych najczęstszych wymienianych przez specjalistów oferujących outsourcing IT we Wrocławiu można wymienić:

 • Ciągłość działania firmy nawet w razie awarii sprzętu
 • Zapewnione bezpieczeństwo danych firmy przed hakerami 
 • Całodobowa pomoc
 • Obsługa IT dająca pracodawcy dostęp do najnowszych technologii 
 • Usprawnienie pracy całej firmy
 • Dostosowanie usług firmy IT do potrzeb danego przedsiębiorstwa
 • Opieka wykwalifikowanych specjalistów bez ponoszenia kosztów zatrudniania nowych pracowników w tej dziedzinie 
 • Oszczędność czasu przy braku konieczności zakładania własnego działu IT

Widać więc, że korzystanie z usług outsourcingu IT w danym przedsiębiorstwie jest bardzo opłacalne. Zaoszczędza się nie tylko czas i pieniądze, ale też pozbawia się stresu wynikającego z ewentualnych kradzieży danych czy awarii sprzętu. Ma on oczywiście również swoje wady, ale wiążą się one jedynie z niewłaściwym doborem zewnętrznej firmy IT, dlatego warto w tym wypadku poznawać opinie na ich temat przed podjęciem współpracy. 

Podsumowanie 

Widać więc, że outsourcing jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla praktycznie każdej firmy korzystającej z metod cyfrowych. Posiada nie tylko dużo zalet usprawniających pracę całego przedsiębiorstwa, ale jest też dla niego bardzo opłacalny. Warto zainteresować się wprowadzeniem outsourcingu i na własnym przykładzie sprawdzić jak wiele może przynieść korzyści. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.