Czy kredyt hipoteczny się opłaca?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Okazuje się, że jest to najczęstsza forma finansowania zakupu nieruchomości. Oczywiście taki kredyt nie jest zbyt korzystny. Odsetki są tak wysokie, że w miesięcznych ratach spłacamy głównie je, a nie kapitał. Mimo wszystko jednak dla wielu osób jest to jedyna szansa, by zyskać swoje własne mieszkanie czy dom. W związku z tym wiele rodzin posiada takie zobowiązanie. Największą wadą takiego kredytu jest długotrwałość. Zazwyczaj kredyty hipoteczne zaciąga się na dwadzieścia, trzydzieści, a nawet czterdzieści lat, więc rzeczywiście jest to spore obciążenie dla budżetu domowego i nie każdy może na nie liczyć.

Euro
Euro

Jeśli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny, należy posiadać zdolności kredytowe, jakie zakwalifikują nas do mniejszej grupy ryzyka. Obecnie banki mają coraz większe wymagania. Okazuje się między innymi, że po odjęciu wszystkich wydatków, wciąż powinno nam zostawać ponad 60% dochodów. Nie każdy posiada takie warunki finansowe, należy je jednak spełnić, jeśli chce się uzyskać kredyt hipoteczny na sfinansowanie swojej nieruchomości. Obowiązkowe są dzisiaj także ubezpieczenia kredytów, więc rzeczywiście jest to dodatkowy koszt to zobowiązania, ale należy się z tym po prostu pogodzić w takim momencie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, widać, że z jednej strony nie jest to ekonomiczne rozwiązanie. Tak naprawdę niemal dwukrotnie płacimy wartość swojej nieruchomości. Jeśli jednak spojrzymy na kredyt hipoteczny nie ze strony finansowej, ale sentymentalnej, to rzeczywiście wszystko wygląda inaczej. Dzisiaj niewiele osób może sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę. Często nie jesteśmy w stanie za gotówkę kupić nawet telewizora, więc co dopiero mówić o nieruchomościach. Właśnie dlatego kredyty są już naszą codziennością. Inwestycja w nieruchomość nie jest najgorszym rozwiązaniem. Warto więc mimo wszystko na taki kredyt się zdecydować. Jeśli mamy dobre zarobki, to można porównać oferty z kilku banków i jednak samodzielnie wybrać najlepszą opcję. Jeśli nie mamy zbyt wielkich zdolności, to zazwyczaj takiego wyboru już nie ma.