Co powinniśmy wiedzieć kupując działkę budowlaną?

Wydaje się, że działki budowalne oraz ich wybór wydaje się znacznie łatwiejszy od opracowania projektu domu. W zasadzie to jest wiele czynników, które bardzo znacząco wpływają na poziom kosztów już same budowy.

Musimy jednak wiedzieć, że istnieją także takie czynniki, które naprawdę mogą nam przysporzyć kłopotów i to dużych. Dlatego też zanim zakupimy działkę w dla nas dogodnej lokalizacji powinniśmy się tak naprawdę zastanowić czy będzie to dla nas naprawdę dobre rozwiązanie. Pierwszy pytanie, na które powinniśmy znać odpowiedź to pytanie kiedy najlepiej oglądać grunty pod budowę naszego domu. Musimy mieć świadomość, że każda z pór roku wiąże się z określonymi zależnościami. W lecie na przykład możemy ocenić zacienienie działki. Jednak podmokłość jak i stan dróg dojazdowych ocenimy tylko i wyłącznie wiosną oraz jesienią.

Wtedy przecież mamy więcej opadów. Jednak nie każdy z nas ma cały rok na ocenianie zarówno zalet jak i także wad dla wybranej przez siebie lokalizacji. Przecież zależy nam jak nikomu innemu na czasie. Jednak przynajmniej możemy pojechać na naszą potencjalną działkę w różnych porach dnia. Wtedy także będzie w stanie ocenić nasłonecznienie oraz optymalne dla nas położenie naszego przyszłego domu pod względem wszystkim stron świata.

Kolejna sprawa to fakt, na jakie parametry gruntów powinniśmy zwracać uwagę przy naszych wstępnych poszukiwaniach oraz czy rozmiar w tym przypadku ma znaczenie. Oczywiście, że w tym przypadku rozmiar ma znaczenie i to w zasadzie bardzo dużo. Sytuacja wygląda tak, że im jest szersza działa tym my mamy możliwość większego wyboru projektów. Mamy po prostu większe możliwości. A chyba każdy z nas lubi z czegoś wybierać, prawda? Bardzo ważna jest także gleba, a raczej jej rodzaj. Ma on bardzo duże znaczenie przy planowaniu naszego podpiwniczenia budynku, przydomowej oczyszczalni ścieków jak i także instalacji gruntownego wymiennika ciepła. Bardzo ważna jest także klasa gleby. Szczególnie gdy nie kupujemy działki już w tym momencie przekwalifikowanej na działki budowlane.

Gdy mamy do czynienia z glebą powyżej klasy trzeciej to musimy zdawać sobie sprawę, że może czekać nas problem z jej odrolnieniem. Takie właśnie działania mogą być naprawdę nie tyle kosztowne jak i także bardzo skomplikowane pod względem urzędowym. Najlepiej także na swojej przyszłej potencjalnej działce wykonać tak zwane badanie gruntu. Dzięki takiemu właśnie badaniu dowiemy się czy teren na działce nie jest podmokły. A kto takie badania wykonuje?

Wybór działki budowlanej

Badania te wykonuje geolog. Jest one jednak bardzo kosztowne, bowiem kosztuje ono nawet kilkaset złotych. Nasza uwaga powinna także się skupić na drodze dojazdowej do naszej działki. Nie musi to być przecież droga publiczna. Jednak musi nam zapewnić dojazd do naszej przyszłej posesji. Dlatego też gdy droga ta jest prywatna to obowiązkowo musimy sformalizować wszelkie możliwości skorzystania z niej. Jak widzimy działki budowlane to naprawdę skomplikowane i niezwykle złożone kwestie.