Wyprowadzanie zaległości księgowych – jak wygląda?

Samodzielne prowadzenie księgowości w firmie to częsty wybór początkujących przedsiębiorców, którzy ograniczając wydatki związane z prowadzeniem działalności, nie chcą sięgać po pomoc biura rachunkowego czy też zatrudniać własnej księgowej. Rozwiązanie takie może się sprawdzić, jednak natknięcie się na problemy księgowe, bez odpowiedniego doświadczenia i pomocy, może szybko doprowadzić do poważniejszych kłopotów i zaległości księgowych. Ze względu na ryzyko kar finansowych warto uregulować je jak najszybciej. Jak się do tego zabrać? 

Na czym polega wyprowadzanie zaległości księgowych?

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego czym tak naprawdę są zaległości księgowe. Formalnie są to wszystkie nieścisłości i błędy popełnione w ramach prowadzenia księgowości firmy, a więc błędne rozliczenia podatkowe, utracone zapisy księgowe, czy nawet brak regularnie prowadzonych ksiąg rachunkowych lub ksiąg przychodów i rozchodów dokumentujących sytuację finansową firmy. Jeśli za księgowość w firmie odpowiada osoba bez odpowiedniego wykształcenia, aktualnej wiedzy z zakresu księgowości i doświadczenia w prowadzeniu ksiąg, ryzyko popełnienia takich błędów jest naprawdę wysokie. 

Wyprowadzanie zaległości księgowych to proces, w którym firma chroniona jest przed karami ze strony instytucji kontrolnych poprzez odpowiednie uzupełnienie zaległych księgowań i ewidencji. Często jest to proces długotrwały i podzielony na kilka etapów, z których każdy pozwala przywrócić firmie płynność funkcjonowania i upewnić się, że poza zaległościami księgowymi bieżąca księgowość jest prowadzona prawidłowo.Zakończeniem procesu wyprowadzania zaległości jest przekazanie protokołu zaktualizowanej dokumentacji finansowo-księgowej odpowiedniej jednostce zajmującej się sprawą zaległości księgowych w danej firmie.

Dlaczego prowadzenie bieżącej księgowości jest tak ważne? 

Zaległości księgowe są dla firm wyjątkowo trudnym tematem – przedsiębiorca może zostać ukarany za niedopełnienie obowiązków księgowych, jednocześnie będąc w dalszym ciągu zobowiązanym do prowadzenia pełnej bieżącej księgowości i uzupełnienia zaległości. Z tego też względu tak ważne jest, by od początku działalności dopilnować wszelkich formalności związanych z księgowością, i dla własnego bezpieczeństwa – oddać jej prowadzenie do biura księgowego. Nawet małe firmy, od których wymagana jest księgowość uproszczona, mogą skorzystać na pomocy doświadczonych księgowych i znaleźć się pod profesjonalną opieką, unikając w ten sposób przykrych problemów związanych z ewentualnymi błędami. Biuro księgowe Inpensa, prowadzące księgi rachunkowe we Wrocławiu, które podejmuje się wyprowadzenia zaległości księgowych w firmie, nie tylko uzupełnia zaległe księgowania i ewidencje, sporządza niewypełnione deklaracje podatkowe i sprawozdania finansowe, ale często pośredniczy w rozmowach z organami administracji państwowej w celu ustalenia najbardziej dogodnego terminu na uzupełnienie występujących zaległości księgowych. W razie pojawienia się problemów to biuro księgowe jest odpowiedzialne za popełnione przez siebie błędy. 

Jeśli w firmie pojawiły się zaległości księgowe i do ich rozwiązania zostało zatrudnione biuro księgowe, sprawa wyprowadzenia zaległości księgowych może przebiegać znacznie płynniej. Urząd Skarbowy, widząc chęć polubownego rozwiązania problemu, może pójść firmie na wiele ustępstw. 

Jak wyprowadzić zaległości księgowe? 

Dostrzegając problem z prowadzeniem księgowości w firmie i zmagając się z zaległościami księgowymi, warto jak najwcześniej podjąć współpracę z biurem księgowym oferującym profesjonalną pomoc w zakresie prowadzenia księgowości oraz wyprowadzania zaległości księgowych. Doświadczone biura podejmujące się takiego zadania potrafią uregulować sytuację księgową firmy niezależnie od tego, czy księgowość była prowadzona do tej pory samodzielnie przez właściciela firmy czy przez inne biuro księgowe, które nie dotrzymało swoich obowiązków i doprowadziło firmę do problemów. 

Podobnie jak w przypadku samego prowadzenia księgowości, wyprowadzanie zaległości księgowych nie należy do łatwych zadań. Bez wiedzy i doświadczenia w dziedzinie nie należy podejmować się go samodzielnie – niedotrzymanie obowiązków księgowych grozi karami finansowymi i administracyjnymi, dlatego zawsze warto zadbać w pierwszej kolejności o prawidłową opiekę nad księgowością firmy, najlepiej już od początku zlecając jej prowadzenie biurowi ksiegowemu.