Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy może przydarzyć się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do przykrego w skutkach nieszczęścia.

Wypadek w trakcie wykonywania obowiązków służbowych nie zawsze jednak występuje z winy pracownika – niekiedy pomimo zachowania ostrożności może się coś wydarzyć. Warto jednak wiedzieć, że każdy może starać się o odszkodowanie w wyniku nieszczęśliwego wypadku przy pracy. W jaki sposób można starać się o odszkodowanie i kto powinien to zrobić?

Są zawody, w których o wypadek przy pracy nie jest trudno. Posiadają one status podwyższonego ryzyka i również tam dochodzi do nich najwięcej. Okazuje się, że nie tylko pracownicy fizyczni mogą doświadczyć wypadku w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Do poważnych wypadków dochodzi również podczas obsługi specjalistycznych maszyn, ale również w sklepach czy biurach.

Wypadek w trakcie pracy – co warto wiedzieć

Wypadek czy pracy to nie tylko nieszczęśliwe zdarzenie, do którego doszło niespodziewanie, a konsekwencje mogą być różne. To także wiadomość dla pracodawcy, że jego miejsce pracy jest nie do końca bezpieczne. Czym jest jednak wypadek przy pracy i jakie zdarzenia mogą być za niego uznane?

Wypadek przy pracy to każde zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną, a jego efektem jest uraz bądź śmierć poszkodowanego. Do wypadku przy pracy może dojść zarówno podczas wykonywania obowiązków na rzecz pracodawcy w miejscu zatrudnienia, jak i również poza nim – w delegacji i podróży służbowej.

Osoba, która ucierpiała z powodu wypadku przy pracy może starać się o odszkodowanie z tego tytułu. Jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać odszkodowanie? Kto może starać się o odszkodowanie po wypadku w pracy?

Co może zrobić poszkodowany po wypadku w pracy?

Osoba poszkodowana po wypadku w pracy może starać się o odszkodowanie w dwóch miejsca – poprzez złożenia roszczenia do ZUS-u, jak i wnioskowania o odszkodowanie u pracodawcy.

Zgłoszenie o odszkodowanie do ZUS-u składa pracodawca, który robi to po otrzymaniu odpowiedniej dokumentacji medycznej oraz zaświadczeniu od lekarza z opisem stanu zdrowia tuż po wypadku. Dopiero wtedy ZUS dokonuje wypłaty konkretnych świadczeń jeśli przysługują. Osoba poszkodowana może się również ubiegać o procentowe odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Niezależnie jednak od świadczenia otrzymanego przez ZUS, poszkodowany pracownik ma możliwość dochodzenia roszczeń cywilnych od pracodawcy. W takim wypadku konieczne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji medycznej, uwzględniającej koszty leczenia i ewentualną rehabilitację, a następnie złożyć zasadny wniosek do ubezpieczyciela OC pracodawcy.

Podobnie sprawa będzie wyglądała jeśli pracownik po wypadku przy pracy nie będzie już zdolny do jej wykonywania – wtedy również może starać się o wypłatę zadośćuczynienia.

Odszkodowanie a wypadek przy pracy

Niestety w razie wystąpienia wypadku przy pracy, nie każdy będzie mógł starać się o wypłatę odszkodowania. Dotyczy to przede wszystkim osób, u których do wypadku w pracy doszło z ich winy.

Najczęściej do tego typu wypadków dochodzi w momencie niestosowania się do obowiązujących przepisów BHP, nie stosowania odzieży ochronnej zapewnianej przez pracodawcę lub poprzez uporczywe łamanie regulaminów bądź instrukcji, znajdujących się w miejscu pracy.

O odszkodowanie nie mogą również starać się osoby, które nie zgłosiły wypadku przy pracy pracodawcy. Podobnie jeśli zgłoszenie zostało złożone po trzech latach od zdarzenia – po tym czasie zdarzenie zostanie uznane za niebyłe.

odszkodowanie

Profesjonalna pomoc kancelarii prawnej

Kwestia uzyskania odszkodowania po wypadku w pracy jest sporna, a sama procedura niekiedy skomplikowana. Zdarza się, że zdarzenie nie zostało uznane za wypadek przy pracy, a pracodawca nie chce wypłacić odszkodowania. W razie wątpliwości lub problemów związanych z egzekucją odszkodowania w Szczecinie, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej.

Prawnicy specjalizujący się w prawie cywilnym, a w szczególności w sprawach dotyczących odszkodowań, pomogą przygotować wniosek do ubezpieczyciela, a także zbiorą wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do przeprowadzenia dochodzenia