Oświetlenie LED w biurze – zalety rozwiązania

Dobrze oświetlona przestrzeń biurowa to podstawa komfortowej, wydajnej i bezpiecznej pracy. Konieczność spędzania wielu godzin przed ekranami komputerów jest dla wzroku na tyle męcząca, że stosowanie dodatkowo kiepskiego oświetlenia pomieszczeń może wpłynąć na jego stan jedynie bardziej niekorzystnie. Dodając do tego konieczność zapewnienia oświetlenia przez co najmniej 8 godzin dziennie każdego dnia, sprawności pojedynczych lamp przez cały czas i temperatury barwy światła, nic dziwnego, że LED-y stały się docelowym rozwiązaniem współczesnej branży oświetleniowej. Jakie są zalety wykorzystywania oświetlenia LED w biurze?

Oświetlenie biurowe LED

Choć diody LED są technologią znaną już od ponad 50 lat, stosowanie ich w ramach pełnego oświetlania pomieszczeń jest stosunkowo młodym wynalazkiem. Przeniesienie niezwykle wydajnych i energooszczędnych diod do żarówek, które mogłyby być stosowane zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach w miejscu tradycyjnych żarówek wolframowych, halogenowych, a nawet świetlówek sprawiło, że dziś zarówno wydajność jak i ekonomiczność oświetlania pomieszczeń wzrosła znacząco. Diody LED to opcja o niezwykle długiej żywotności – ich okres eksploatacji szacuje się na nawet 50 000 godzin pracy, co oznacza około 25-krotny skok wytrzymałości w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Jeśli połączymy to z możliwością dowolnego wyboru temperatury oświetlenia, brakiem substancji szkodliwych dla środowiska w samych żarówkach czy wreszcie eliminacją konieczności ciągłego wymieniania żarówek na nowe, oświetlanie biur za pomocą nowoczesnych LED-ów wydaje się mieć naprawdę duży sens.

oświetlenie w biurze

Zalety oświetlenia LED w biurach

Pierwszą z kwestii jaka zdaje się przemawiać na korzyść oświetlenia LED jest wspomniana właśnie oszczędność energii. Oświetlenie biurowe LED jest obecnie jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań na rynku, gwarantując wysoką sprawność i wydajność oświetlenia a jednocześnie nie wymagając częstych wymian i napraw. Porównanie oświetlenia LED do standardowych żarówek daje dość zaskakujące rezultaty – podczas gdy tradycyjne żarówki przekształcają zaledwie 5 do 10% na światło widzialne, diody LED oferują sprawność na poziomie 80, a nawet 90%. Oznacza to jednocześnie, że w przeciwieństwie do standardowych żarówek, diody LED nie generują ciepła i tym samym nie pobierają tak dużych ilości energii w celu oświetlenia całego pomieszczenia – opowiada specjalista z LUXON firmy produkującej oświetlenie.

Oświetlenie LED to przy tym rozwiązanie niezwykle trwałe, nie tylko ze względu na liczbę godzin możliwych do przepracowania przez jedną żarówkę. Generalnie szacuje się, że przy regularnym użytkowaniu oświetlenie LED może działać w biurze bez konieczności wymiany nawet przez 5 lat. Jednocześnie żarówki te nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, przez co od razu po włączeniu zyskują pełną jasność i nie tracą jej w trakcie użytkowania, delikatnie przyciemniając się w momencie, gdy są już bardzo bliskie całkowitego zużycia.

Oświetlenie LED w biurach to jednak przede wszystkim rozwiązanie bezpieczne i wygodne, gwarantując najlepsze oświetlenie każdego pojedynczego miejsca pracy bez efektu nadmiernego rozpraszania światła. Możliwość zastosowania światła kierunkowego i idealnego rozplanowania umiejscowienia oświetlenia względem stanowisk pracy oznacza, że każdy będzie mógł cieszyć się doskonale oświetlonym miejscem pracy bez uczucia oślepienia. Wracając też do wspomnianej wcześniej kwestii braku emisji ciepła z żarówek, zastosowanie oświetlenia LED zmniejsza ryzyko wybuchu żarówki z powodu przegrzania się szkła czy wynikającego z tego samego powodu rozbicia się obudowy lampy.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o szerokich możliwościach aranżacyjnych, jakie umożliwia oświetlenie LED. Choć oczywiście jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie maksymalnie komfortowego, ekonomicznego i bezpiecznego źródła światła, możliwość wyboru odpowiedniej barwy i temperatury światła sprawia, że dziś oświetlenie to także element wizerunkowy i marketingowy. Nowoczesne biura wykorzystują strategicznie rozmieszczone światła LED-owe tworząc niepowtarzalny klimat pomieszczenia w którym przyjmują swoich klientów, decydując się na wybór odpowiednich kolorów oświetlenia, eleganckich opraw dla lamp czy też oświetlenia kierunkowego wskazującego na miejsca warte uwagi.

oświetlenie biur

Oświetlenie LED w biurze – inwestycja warta uwagi

Coraz większy nacisk na wykorzystywanie rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych w życiu codziennym sprawił, że środowiska biurowe coraz częściej rozważają montowanie oświetlenia LED i korzystanie z wszystkich jego zalet. Poza oczywistymi korzyściami finansowymi w postaci mniejszych kosztów energii, oświetlenie LED jest dziś najbardziej bezpiecznym, estetycznym i wydajnym rozwiązaniem na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.